Porady

Przegląd samochodu przed wyjazdem, zapewni Ci spokojne wakacje

Nawet najdrobniejsza usterka w samochodzie, może nam popsuć dobry humor podczas wakacyjnego wyjazdu, dlatego w dzisiejszym artykule pokażemy Państwu jakie rzeczy w samochodzie należy sprawdzić, żeby tego uniknąć.

My w tej kwestii polecamy wybranie się do profesjonalnego serwisu mechanicznego, a przed urlopową wizytę w serwisie, dodatkowo możemy uzupełnić o samodzielną kontrolę tuż przed samym wyjazdem.

 1. Układ hamulcowy
  Podstawą bezpieczeństwa podczas podróży, jest sprawnie działający układ hamulcowy. Dlatego przed wyjazdem obowiązkowo musimy sprawdzić stan klocków oraz tarcz. Warto pamiętać, że zawsze wymieniamy zarówno klocki jak i tarcze na obu kołach tej samej osi. Większość myśli, że sprawdzanie układu hamulcowego kończy się na tym etapie, a kontroli podlegają również inne ważne elementy układu, takie jak wężyki, itp., dlatego warto w tym celu udać się do profesjonalnego serwisu.
 2. Amortyzatory i zawieszenie
  Sprawne amortyzatory zdecydowanie wpływają na komfort jazdy, odpowiedzialne są również za krótszą drogę hamowanie naszego pojazdu, czyli bezpieczeństwo. Możliwość ich sprawdzenia mamy jedynie w serwisie mechanicznym za pomocą linii diagnostycznej, po skończeniu kierowca otrzymuje wydruki z wynikami badania. Kontrola zawieszenia odpowiada za utrzymanie właściwego toru jazdy, szczególnie jeśli nasze auto wypełnione jest ciężkimi bagażami. Przegląd zawieszenia obejmuje osłony silnika, wszelkie gumowe elementy, osłony termiczne oraz mocowanie układu wydechowego.
 3. Opony
  To kolejny element w samochodzie, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo podróżujących. Właściwe ciśnienie w oponach jest bardzo ważne, pamiętajmy, że auto obciążone czterema osobami oraz ich bagażem wymaga ciśnienia wyższego o 0,1-0,2 atm. Warto też wiedzieć, że zbyt niski bieżnik grozi utratą przyczepności, poślizgiem i wydłużoną drogą hamowania.
 4. Układ elektryczny
  Sprawnie działająca elektryka warunkuje prawidłowe działanie wielu podzespołów w samochodzie. Jeśli, któryś z jej elementów ulegnie awarii, to niestety dalej autem nie pojedziemy. Przed wyjazdem na wakacje każdy kierowca powinien przeprowadzić kontrolę akumulatora, jeśli w aucie mamy stary akumulator, to przed wakacjami zdecydowanie warto zainwestować w nowy.
 5. Płyny eksploatacyjne
  Przed dłuższą trasą, nie możemy pominąć sprawdzenia płynów eksploatacyjnych. Sprawdzeniu podlega poziom i stan płynu hamulcowego, chłodniczego oraz oleju silnikowego. Podejrzanie duże ubytki płynów to powód do sprawdzenia i zdiagnozowania ich przyczyny. Profesjonalna obsługa w serwisie udzieli nam wszelkich niezbędnych informacji, jakie płyny należy wymienić oraz jakich używać.

Strefa serwisowa Sarzyński poleca się jako serwis BMW opolskie, zapraszamy!

 

Tags: , , , , ,